Logo Gmina Radzanów

News

Nielegalne gospodarowanie odpadami – Wójt Gminy Radzanów przestrzega

11.07.2019

                  Wójt Gminy Radzanów ostrzega właścicieli wynajmujących grunty oraz magazyny przed oszustami, którzy wynajmują od Was magazyny i inne nieruchomości, w których następnie gromadzą toksyczne odpady. Umowę z wynajmującym nieruchomość podpisuje powołana doraźnie firma. Współpracuje ona z nieuczciwym podmiotem, zajmującym się gospodarką odpadami. W krótkim czasie na teren wynajęty od nieświadomego właściciela posesji przywożone są odpady – bardzo często niebezpieczne.   Po zapełnieniu wynajmowanego pomieszczenia firma znika, pozostawiając kłopotliwy balast właścicielom, na których później spoczywa obowiązek kosztownego unieszkodliwienia bądź utylizacji odpadów. Często bywa, że zdeponowanych zostaje kilkaset ton takich odpadów, których legalne zagospodarowanie kosztuje setki tysięcy złotych. Znalezienie osób stojących za firmą wynajmującą często okazuje się bowiem niemożliwe. Stąd też apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i regularne kontrole wynajmowanych pomieszczeń oraz gruntów.

     Wójt Gminy ostrzega właścicieli gruntów oraz magazynów także przed świadomym wyrażaniem zgody na użyczanie terenu w celu magazynowania tam odpadów. Apeluje również, by czytać dokładnie umowy zawierane z przedsiębiorcami, co może zaoszczędzić nam sporych kłopotów finansowych. Należy pamiętać, że przyjmując na swój teren odpady, bierzemy na siebie olbrzymi koszt ich utylizacji, o który wzbogaciła się zorganizowana grupa przestępcza.

Z kolei właścicieli firm transportowych i kierowców pojazdów dostawczych proszę o rozwagę i dokładne sprawdzenie komu wynajmujemy samochody, ponieważ mogą służyć nielegalnemu transportowaniu odpadów, w tym niebezpiecznych, co rodzi poważnymi konsekwencjami.

        Przestrzegam również przed przyjmowaniem od osób podejrzanych na swoje posesje  samochodów, przyczep  z awarią. Należy sprawdzić co znajduje się w tych samochodach, czy nie ma tam toksycznych odpadów. Przyczepy mogą być porzucone i na właścicielach  znów będzie spoczywał obowiązek ich utylizacji.

 

Apel do mieszkańców o czujność i wrażliwość

       Zwracam się z apelem także do osób mieszkających w pobliżu miejsc zlokalizowanych na uboczu oraz dużych obszarów, na których przestępcy mogą nielegalnie składować odpady.

 Szczególnie dotyczy to osób mieszkających w zacisznej okolicy, z dala od gęstej zabudowy mieszkalnej, w okolicy lasów, miejsc rzadko uczęszczanych, nieużytkowanych terenów przemysłowych, czy nieczynnych przedsiębiorstw. Naszą czujność powinny wzbudzić pojazdy ciężarowe, które od jakiegoś czasu zaczęły przyjeżdżać w takie miejsca lub odbywający się rozładunek beczek czy palet pojemników nazywanych powszechnie mauserami na takim terenie. Porzucenie odpadów niebezpiecznych w pobliżu naszego miejsca zamieszkania może mieć wpływ na nasze zdrowie. Takie działania są nielegalne i mogą powodować poważne konsekwencje dla środowiska. Każdy przypadek, który budzi nasze podejrzenia, prosimy zgłosić Policji pod numerem telefonu 997 lub 112.

Wójt gminy zaprasza

Sławomir Kruśliński

Przyjęcia interesantów:
pon. 12.00 do 17.00

Urząd Gminy Radzanów

Radzanów 92 a
26-807 Radzanów
tel.: 48 613-63-62
fax: 48 613-63-62 wew. 28
e-mail: gmina@radzanow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.