Logo Gmina Radzanów

News

Zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów białobrzeskiego

24.02.2017

            Niniejszym informuję, że zgodnie z Rozporządzeniem Nr 3 Wojewody Mazowieckiego z dnia 22 lutego 2017 roku w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów białobrzeskiego i grójeckiego określono obszar zapowietrzony jej wystąpieniem w gminie Promna obejmujący miejscowości: Promna, Adamów, Biejkowska Wola, Falęcice, Falęcice Wola, Góry, Falęcice Parcela, Kolonia Promna, Stanisławów.
           Ponieważ ognisko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) znajduje się w odległości 10 km od gminy Radzanów ustanowiono obszar zagrożony jej wystąpieniem obejmujący miejscowość Branica.

            W związku z zaistniałym zdarzeniem służby weterynaryjne przypominają o konieczności stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Na mocy powyższego Rozporządzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono zakaz:  
-    przemieszczania do i z gospodarstw drobiu i innych ptaków;
-    wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych;
-    organizowania lotów treningowych i lotów konkursowych gołębi oraz polowań i odłowów ptactwa dzikiego, bez zgody powiatowego lekarza weterynarii;
-    przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków w tym piskląt jednodniowych;
-    transportu mięsa drobiowego z rzeźni;
-    organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw;
-    przechowywania i prezentacji w celu sprzedaży, oferowania do sprzedaży, sprzedaży, dostarczania oraz każdego innego sposobu zbycia ptaków na targowiskach;
-    pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
-    wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

                 O wszystkich niepokojących objawach u drobiu w gospodarstwach należy natychmiast informować właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Natomiast dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich mają obowiązek zgłaszania organowi Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższemu podmiotowi świadczącemu usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej przypadki zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego

 Ognisko grypy ptaków rozporzadzenie Wojewody Mazowieckiego

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

Sławomir Kruśliński

Przyjęcia interesantów:
pon. 12.00 do 17.00

Urząd Gminy Radzanów

Radzanów 92 a
26-807 Radzanów
tel.: 48 613-63-62
fax: 48 613-63-62 wew. 28
e-mail: gmina@radzanow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.